Semestrální úlohy 2010

Pravidla

* Týmy tvoří 5 lidí, pokud není v popisu uvedeno jinak.

Úlohy

1 - Světelné a zvukové demo

Prostudujte dostupné technologie pro ovládání světel a zvukového systému. Dále vypracujte rešerši o programovacích knihovnách umožňujících tvorbu aplikací pracujících se zvukovými podsystémy počítače. Navrhněte a implementujte aplikaci, která umožní kombinovanou produkci zvuků synchronizovanou se světly (případne videoprojekcemi) na základě textového popisu a vstupních multimediálních dat.

2 - Video archiv

Prostudujte technologie a programové knihovny pro zpracování videa (komprimace, dekomprimace, změna rozlišení, přehrání, streaming) se zaměřením na jednu z níže uvedených úloh a vypracujte na toto téma rešerši, na jejímž základě budete úlohu řešit. Řešená aplikace se bude zabývat jedním nebo více z následujících témat:

  1. Navrhněte systém pro prezentaci videí z videoarchivu vnitř webové stránky. Maximální důraz klaďte na kompatibilitu s prohlížeči (FF, chrome, opera) a OS (linux, mac, win). Podpora více formátů výhodou.
  2. Navrhněte a implementujte aplikaci, která vstupní videosoubor uloží definovaným způsobem (rozlišení, kodek, případné úpravy videa jako titulkování, vložení loga,…) do videoarchivu včetně přípaných metainformací.
  3. Navrhněte systém pro přehrávání videostreamů z živých zdrojů, opět s ohledem na maximální kompatibilitu.

3 - Grafické rozhraní pro spouštěč aplikací do CAVE

Pro vyvíjený spouštěč aplikací CLAUN pro systém CAVE implementujte po dohodě s autorem grafickou nadstavbu pro vizualizaci spouštění aplikací. Výsledkem bude samostatná aplikace fungující jako inteligentní „šetřič“: Pokud je systému v klidovém stavu, šetřič může zobrazovat čas, informace o systému, animace, … Ve chvíli kdy dostane zprávu, ze je spuštěna aplikace, tak tuto informaci zvizualizuje (spouštění aplikace může trvat i několik desítek vteřin). Po spuštění aplikace se šetřič stáhne na pozadí a bude čekat na pokyn o ukončení aplikace. Komunikace se zbytkem systému bude probíhat pomocí socketů výměnou zpráv ve formátu XML. Implementace je možné v libovolném jazyce, doporučeny jsou ale jazyky Python nebo C++. Důraz je zde kladen na přitažlivé grafické rozhraní. Je možné pracovat v režimu stereoskopického zobrazení.

4 - Demo pro CAVE

Nastudujte programovací techniky a knihovny pro prezentaci grafického výstupu na zařízení CAVE a navrhněte interaktivní sekvenci ve formě demonstrační MM aplikace:

  1. Založenou na prezentaci 3D obsahu.
  2. Založenou na prezentaci stereoskopického videa.

5 - Aplikace pro auto-stereoskopický displej

Pro autostereoskopický displej navrhněte a naimplementujte některou z níže uvedených úloh. Pro zobrazení obrazu na tomto displeji můžete využít knihovnu v jazyce C++, případně hotové OpenGL shadery. Implementace je doporučena pro systém linux.

  1. Přehrávání videa: Aplikace dostane na vstupu (soubor, stream) 8 videí, která korektně zobrazí. Implementujte i grafické rozhraní pro konfiguraci (výber souborů, zadání streamu, výber displeje).
  2. Zobrazení 3D scény: Implementujte interaktivní demo. Vylaďte jej pro maximálně věrný stereoskopický efekt.
  3. (*) Na základě mono nebo stereoskopického videa a hloubkové mapy se pokuste vyrenderovat 8 pohledů tak, aby byl výsledný efekt co nejvěrnější.

6 - Stereoskopické video

Nastudujte problematiku pořizování stereoskopického videa (části týkající se používání dvou kamer, jejich geometrického uspořádání ve vztahu k projekčnímu systému, používání různých druhů střihu, zoom) a s improvizovanou stereokamerou vytvořte sadu klipů na nichž demonstrujte vlastnosti sledovaných efektů provedených s oběma kanály.

7 - Video sekvence s cviky

Natočte video zobrazující cvičence pohybujícího se podle předem zadané choreografie. Navrhněte a naimplementujte aplikaci, která umožní prezentaci videa na webové stránce. Doplňte aplikaci nástroji s jejichž pomocí bude možné zobrazit nebo zvýraznit ve videu různé prvky pohybu (předem připravené nebo interaktivně stylem „elektronické tužky“), dýchání, video zastavit, krokovat nebo vracet zpět.

Témata připravovaných sestav (na jeden tým jedno téma):

  1. Natáčeni tří krátkých cvičebních sestav ( vždy cca 5-6 cviků) metody Pilates zaměřených na zpevnění svalů břicha a boků se cvičitelkou Pilates
  2. Natáčení cvičební sestavy (cca 11 prvků) z tai-chi „Koule v řece“ s Mistrem tai-chi.
  3. Natáčení Pozdravu měsíci z jogy (cca 7-8 prvků)
  4. Natáčení cvičební sestavy Pět tibeťanů (5 prvků a 6 doprovodných cviků).

8 - DVD pro PR FEL

Navrhněte a implementujte aplikaci, která bude fungovat jako archiv na DVD s možností prezentace a vyhledávání videomateriálů uložených na DVD. Koncipujte aplikaci tak, aby umožňovala prezentaci doprovodných komentářů a textů pro nevidomé a neslyšící.

9 - Aplikace pro mobilní zařízení

Prostudujte API j2me pro mobilní zařízení a implementujte aplikaci umožňující přenášet multimediální obsah mezi těmito zařízeními. Využijte dostupných knihoven pro bluetooth, gsm, MPEG4 a další.

 
y39mm1/semestralky_2010.txt · Poslední úprava: 2011/02/04 15:20 autor: berka
 
Kromě míst, kde je explicitně uvedeno jinak, je obsah této wiki licencován pod následující licencí: GNU Free Documentation License 1.3
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki